Tekstil sektöründe yapılacak işlemlerde özel makinelerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kumaş kalitesini doğrudan etkileyen hususların başında bu makine tercihleri gelmektedir. Kumaşın kalitesinin belirlenmesi hususunda ise en çok dikkat edilecek husus ise kimyasal ürünlerin kullanım aşamaları olmaktadır. Bu aşamaların son derece hassas yapılması gerekmektedir. Laboratuvar kalenderi bu noktada tekstil sektöründe en çok kullanılan sistem olmaktadır.

Kumaş üzerinde yapılacak olan kimyasal işlerin uygun ve gerektiği ölçülerde yapılabilmesi için uygun kalender kullanımı gerekmektedir. Kalender içerisinde özel sistemler ve yapılar ile bir arada çalışmaktadır. Tercih edilecek olan kalenderin ise uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu noktada her firmanın kendi özel kalenderi ile çalışması büyük önem taşımaktadır.

Kullanılacak olan kalenderde işlenecek kumaş türüne göre sistemde değişiklikler gerekebilmektedir. Bu noktada kumaşı ve kimyasal türevleri iyi analiz etmek gerekmektedir. Kalender gerektiği durumlarda yan ekipmanların yardımcı görevinde kullanılması ile çalışabilmektedir. Bu sayede geliştirilebilir bir şekilde sistem kendini devamlı olarak güncel tutmaktadır.

Kalenderlerin genel olarak iki farklı tip silindiri bulunmaktadır. Burada üretim sistemine uygun olarak doğru silindirin tercih edilebilmesi önemli olacaktır. Kalenderler genel olarak benzer teknik altyapılar kullanılarak ortaya çıkan bir sistemler bütünü olmaktadır. Bu sayede sonrası için özelleştirme işlemleri çok daha rahat yapılabilmektedir. Aynı zamanda kumaş türü olarak çok farklı ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu da kullanılabilirliği arttıran önemli bir detay olmaktadır.

Laboratuvar Kalenderi Özellikleri

Kalender genel olarak silindirler eşliğinde çalışmaktadır. Sisteme giriş yapan kumaş silindirler üzerinde işlenmesi ile birlikte sonuca ulaşmaktadır. Burada kullanılacak silindirin türü ise kumaş için en önemli ve gerekli husus olmaktadır. Doğru silindirin kullanılamaması durumunda kumaşa zarar verilebilecek durumlar da yaşanabilir olmaktadır.

Laboratuvar kalenderi bu silindirler ile birlikte eşzamanlı olarak çalışan baskı sisteminde dayalıdır. Bu baskı sistemi günümüzde daha çok hidrolik sistemler olmaktadır. Ana husus ise yapılacak olan baskı işlemin homojen bir şekilde yapılması üzerinde olmaktadır. Aksi durumlarda her yere eşit yapılmayan baskı da kumaşa zarar veren bir işlem olacaktır.

Kalenderlerin bir diğer aşaması ise ısıtma olmaktadır. Kumaşın geçtiği işlemler için ve geçeceği işlemler için ısıtılması gerekebilmektedir. Bu durumda kumaşın türüne göre uygun bir ısıtma işleminin de kolaylıkla gerçekleşebilir olacaktır. Isıtma sistemleri teknik olarak iki farklı kategoride çalışırlar. Bu kategoriler ise kuru veya ıslak olmak üzerinedir. Elektrikli ısıtma sistemi kalenderin son sistematik parçası olmaktadır. Bu parçaların üzerinde ekleme veya güncelleştirme işlemleri kolaylıkla yapılabilir olmaktadır.

Laboratuvar Kalenderi Kullanım Alanları

Söz konusu kumaş işleme olduğu zaman kalenderler çok farklı tür kumaşlar için kullanılabilir olmaktadır. Filtre kumaşlar için gerçekleşen işlemleri özenli bir şekilde kalender silindirleri ile birlikte yapmak mümkün olmaktadır. Aynı silindiler gömlek kumaşı gibi çok daha hassas ve ince işlem gereken kumaşlar için de sorunsuz ve hatasız bir şekilde çalışabilmektedir. Burada tercih edilecek silindir sayısının da kalenderi kullanım amacına göre belirlemek en doğru tercih olacaktır.

Laboratuvar kalenderi üzerinde pantolon kumaşları veya dış giyim kumaşları da sorunsuz bir şekilde işlenebilir olmaktadır. İşletme türüne ve amaca göre özelleştirilebilir silindir seçenekleri ile çok daha verimli ve faydalı sonuçların alınması mümkün olacaktır. Sisteminize göre silindir sayısı ve silindir ölçekleri özelleştirilebilir seçenekler olmaktadır. Bu sayede kalender çok daha fonksiyonel bir çalışma sistematiğine sahip olabilmektedir.

Kalenderler aynı zamanda kimya laboratuvarlarında ters aşamalarında da sıklıkla kullanılabilen makineler olmaktadır. Kullanım alanının genişliği sistemin yüksek performansı için en açıklayıcı özellik olarak ortaya çıkmaktadır.

Polteks, laboratuvar kalenderlerini üreterek, tekstil sektöründe faaliyet gösteren kimya firmalarının, kalenderin kumaş üzerindeki etkilerini araştırması hususunda çalışabilmelerine katkıda bulunmuştur. Ayrıca üniversitelerdeki gençlerin kalender prosesi hakkında okulda eğitim almalarına ve konu ile ilgili tecrübe kazanmalarına olanak sağlamıştır.

MAKİNADAKİ EKİPMANLAR

- Ana silindirler (Krom, Polyamid, Pamuk)
- Hidrolik baskı sistemi
- Elektrikli (Kuru veya yağlı) ısıstma sistemi

KULLANILAN SEKTÖRLER

- Gömleklik kumaşlar
- Pantolon kumaşları
- Denim kumaşlar
- Ev tekstili (Nevresim, çarşaf) kumaşları
- Dış giyim kumaşları
- Paraşüt kumaşları
- Perdelik kumaşlar
- Filtre kumaşları

 

OPTIM LAB

DELUXE LAB

Maksimum çalışma kuvveti  (kg/cm)

300

450

Çalışma hızı  (m/min)

3 – 30

3 – 30

Maksimum çalışma sıcaklığı (C)

200 – 250

200 – 250

Maksimum kumaş genişliği (mm)

300

500

Silindir tipleri

Chrome, Polyamid

Chrome, Polyamide, Cotton, Paper

Laboratuvar Kalenderi Teknik Görseli

FİYAT TALEP FORMU

DİĞER MAKİNALARIMIZ


Kaplama Hattı Kalenderi
Kaplama Hattı Kalenderi
Şişme Silindir
Şişme Silindir
Kalender Makinası
Kalender Makinası
Laboratuvar Kalenderi
Laboratuvar Kalenderi

Öneri ve şikayetler için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.