Tekstil sektöründe çok farklı amaçlar üzerinde kullanılabilecek makinalar olmaktadır. Bazı durumlarda makinalarda bulunan bazı işleyişleri düzenleyerek çok daha farklı şekilde işleme imkanı sunulmaktadır. Bu da tekstil işletmecileri içi oldukça değerli olmaktadır. Örme kumaş kalender makinası bu işlemlere örnek verilecek en değerli makinaların başında gelmektedir.

Kalender makinası temel olarak dokuma kumaş işleme için kullanılır. Ancak özel silindirler yardımı ile örme kumaş işleme özelliği kazandırılabilmektedir. Bu sayede kullanılacak olan örme kumaşlar için aynı zamanda kumaşın çekme oranı da azaltılabilir olmaktadır. Dış giyim kumaşları kullanılan her sektör ve tekstil işletmesi için son derece yararlı ve etkili bir makine olmaktadır. Bunun yanı sıra bebek kıyafetleri üzerinde işlenecek kumaşlar için de kullanılabilir olmaktadır.

Bu tarz çok çeşitli ve geniş kullanım alanının olması makinenin değerini göstermek için yeterli olmaktadır. T-shirt üretimi odaklı tesislerde ve bu kumaşların kullanıldığı diğer alanlarda örme kumaş makinasını görmek oldukça normal olmaktadır. Özel kumaşların daha verimli olarak işlenmesinde büyük bir pay sahibi olan makine kullanım açısından da kolaylıklar taşımaktadır.

Örme Kumaş Kalender Makinası Özellikleri

Tekstil alanında kullanılan bu makine birden fazla özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Makine ilk olarak kumaşların çekme özelliğini ve etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda makinenin işleyiş aksamı sayesinde kumaş ortalamasını otomatik olarak gerçekleştiren sistemler bulunmaktadır. Bu sistemler üretim bandı için yüksek değer taşımaktadır. Kumaş buharlama sistemi ile birlikte çalışan makine metal algılama açısından da yüksek performans göstermektedir. Metallerin algılanabilmesi için metal detektörü ile birlikte çalışmaktadır ve sistem içinde gömülü olarak detektör bulunur.

Örme kumaş kalender makinası özellikleri söz konusu olduğu zaman hassas gergili sarım özelliği oldukça çarpıcı olmaktadır. Aynı zamanda makine üzerinde boşaltma sistemi ve birden çok ayarlı çalışan ısıtma sistemleri bulunmaktadır.  Bu ısıtma sistemlerinin çeşitliliği ise kumaş türüne ve ürüne göre makine kullanımını özelleştirmek adına oldukça önemli ve teknik bir adım olmaktadır. Makine güncel teknolojiler ile birlikte üretilmiştir. Bu sayede kullanımı oldukça kolay olması ile birlikte son derece fonksiyonel bir tasarıma sahip olmaktadır.

Fular Örgü Nedir

Fular örgüler fular kumaşlar üzerinden elde edilen bir model türü olmaktadır. Kalender makinesi üzerinden örgü tasarımı gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Fular örgülerin en güzel özelliği ise temel olarak iplik kullanımından gelmektedir. Son dönemde fular kullanımının popülerleşmesi tekstil alanında bu ürünlerin üretimini de arttırmış olmaktadır.

Fular ipliklerinin belirli bir düzen eşliğinde sarılması ve işlenmesi ile örgüler elde edilmektedir. Fular örgülerin tek tek işlenmesi ise oldukça maliyetli ve zahmetli olacaktır. İşletmelerde örgü modelleri için kalender makinelerinin kullanımı ise oldukça büyük bir hız kazandırmaktadır. Örgü halinde olan bu kumaşların terbiye edilmesi gerekmektedir. Bu terbiye işlemleri özel buharlı sistemler tarafından yapılmaktadır.

Kalender makinesi bu noktada en değerli yardımcı olarak görev alabilmektedir.  Örgü kumaşların diğer üretim aşamalarını da hızlandıran ve işlenmesini kolaylaştıran bu işlemler üretim aşamasında oldukça değerli olacaktır. Fular örgü türlerinin her biri için oldukça uygun ve kullanılabilir sistemler olmaktadır. Doğru kumaş ve örgü modelleri kullanılarak uygun şekilde kalender makinesinden geçirilebilir olmaktadır.

Fular Örgü Özellikleri

Örgülerin kullanılmasının başlıca birçok nedeni olmaktadır. Fular örgüler ise çok daha özel avantajlar sunabilmektedir. Fular örgülerin en önemli özellikleri aslında temel alınan fular kumaşların özellikleri olmaktadır. Fular kumaşlar genel olarak ipek temelli kumaşlar olmaktadır. İpek veya ipek karışımları kullanılarak üretilen bir kumaş türü olmaktadır. Fular örgüler çok farklı renkler ve modellerde olabilmektedir.

Oldukça pratik şekilde fular örgülere baskı modellemeleri yapılabilmektedir. Bu modellemelerin yapılabilmesi için kumaşın ve örgünün buharlı sistemlerden geçmiş olması ise avantaj sağlamaktadır. Örme kumaş kalender makinası bu noktada en çok kullanılan ve tercih edilen sistem olmaktadır. Tamamen örme kumaşlar için tasarlanmış iç dizaynı fular örgüler için kullanılabilirlik sunmaktadır. Sunulan imkanlar dahilinde örme kumaşlar için tüm sistemler kullanılabilirlik taşımaktadır.

İpek kumaşlardan elde edilen fular örgülerin de tüm özel işlemlerinin tek seferde tamamlanması için sistem kullanılabilirlik sunmaktadır. Örgü modelleri için kullanımın sağlanabilmesi için aynı zamanda makine üzerinde özel fonksiyon kullanımları sağlanabilmektedir. Tercihlere göre kullanılacak fonksiyonlarla birlikte verimliliği arttırmak son derece mümkün olacak bir durumdur.

Polteks olarak sektörde dokuma kumaşlar için kullanılan kalender makinasını, üzerine kauçuk blanket ve özel kauçuk silindir ilave ederek örgü kumaşlara uygun hale getirdik. Böylece örgü kumaşlarda farklı tuşeler elde edilmesine olanak sağlanmış oldu. Ayrıca kauçuk blanket sayesinde kumaşa bir miktar çekmezlik verilmesi de sağlandı.

MAKİNADAKİ EKİPMANLAR

- Kumaş ortalıyıcı sistem
- Egalize zincir sistemi
- Kumaş buharlama sistemi
- Bütün metalleri algılayabilen metal detektörü
- Statik elektrik alıcı sistem
- Elektrikli (kuru, yağlı veya sulu), kızgın yağlı veya kızgın buharlı ısıtma sistemi
- Hassas gergili sarım ve boşaltma sistemi
- Dok ve pastal sistemi

KULLANILAN SEKTÖRLER

- Örme kumaşlar
- Dış giyim kumaşları
- Bebek kıyafetleri için kumaşlar
- Dış giyim kumaşları
- T-Shirt kumaşları

 

DELUXE BLN KNT

Maksimum çalışma kuvveti (kg/cm)

125

Çalışma hızı (m/min)

5 - 40

Maksimum kumaş genişliği (mm)

3600

Maksimum çalışma sıcaklığı  (C)

200 – 250

Kauçuk silindir tipleri

Klasik / S-Roll

Örme Kumaş Kalender Makinası Teknik Görseli

FİYAT TALEP FORMU

DİĞER MAKİNALARIMIZ


Ekspander Silindir
Ekspander Silindir
Pad Batch
Pad Batch
Laboratuvar Kalenderi
Laboratuvar Kalenderi
Örme Kumaş Kalender Makinası
Örme Kumaş Kalender Makinası

Öneri ve şikayetler için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.