Kumaş işlemlerinin oldukça ince ve hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle söz konusu olan kumaşlar için her zaman en iyi ve en doğru ürünlerin kullanımı kaliteyi yanında getirmektedir. Kaliteli bir ürün elde edilebilmesi için ise her kumaşın geçmesi gereken süreçler olmaktadır. Bu işlemlerin başında ise nem gelmektedir.

Nem kumaşlar için oldukça önemli ve dikkatli analiz edilmesi gereken bir husus olmaktadır. Sıkma fuları tam olarak bu noktada en çok kullanılan ekipmanların başında gelmektedir. Fularlar nemin ideal konuma gelmesi için kumaşa özel işlemlerin uygulanmasını sağlamaktadır. Sağlanan bu sıkma işlemi ise kumaşın her bölgesine eşit bir yük gelecek şekilde sağlanmaktadır. Bu sayede kumaşta herhangi bir bozulma veya deformasyon görülmemektedir.

Sıkma işleminin yapılacağı fularlar özel ölçülerde olabilmektedir. Bu noktada ölçünün belirlenmesi için gerekli olan işlemler işlenecek kumaşa göre belirlenebilir olmaktadır. Fularlar tek başlarına kullanılabilecekleri gibi farklı makinalara ek olarak da kullanılabilen fonksiyonel yapılar olmaktadır. Söz konusu olan sıkma işlemleri ise sadece nem için değil diğer durumlar için de önemli olmaktadır.

Kumaşın türüne göre fuların farklı özelliklerinden faydalanarak özel kullanım elde etmek ise oldukça popüler ve sık yapılan bir işlem olmaktadır. Tercih edeceğiniz fuların özellikleri de bandına göre değişebilmektedir. Hız ayarlaması bulunan sıkma makinaları verimlilik için diğer makinalara göre daha yüksek performans verebilecek şekilde çalışır.

Fularlar genel olarak silindirik bir yapıya sahiptir. Bu silindirik yapı sayesinde kumaşın her yerine eşit erişim sağlanmaktadır. Eşit erişimin sağlanması kumaşın çok daha kaliteli bir şekilde işlemleri tamamlayabilmesi için de önemli olmaktadır. Tekstil sektöründe en çok kullanılan ekipmanların başında gelmektedir. Özel ve hassas kumaşlar için daha ince ayarlamalar yapabilmek adına tek ekipman olarak kullanılabilmektedir.

Sıkma Fuları Özellikleri

Tekstil sektöründe kullanılan her makine gibi sıkma makinelerinin de ekstra özellikleri bulunabilmektedir. Sıkma fuları öncelikli olarak mobil ve çok fonksiyonlu olmaktadır. Taşınabilir yapısı ve diğer makinelere entegre olması oldukça değerlidir. Aynı zamanda fularlar her kumaş türü için uygun ayarlamaların yapılması ile sorunsuz bir şekilde kullanım sunmaktadır.

Bu sayede üretim sırasında ekstra kontrollere gerek kalmadan sorunsuz bir üretim gerçekleşebilmektedir.  Homojen bir şekilde sıkma işleminin gerçekleşmesi için iki silindir özellikli bir çalışma gerçekleştirilir. Bu silindirlerden üst silindir genel olarak işlemi yaparken alt silindir homojenlik kontrolü yapmaktadır. Bu sayede işlemler kontrollü ve denetimli bir şekilde gerçekleşir.

Sıkma işlemleri genel olarak kumaşta kalan su ve nem içindir. İşlemin en iyi şekilde gerçekleşebilmesi için silindirler üzerinde aşamalar gerçekleşmeden sprey yardımı ile sulama yapılabilmektedir. Aynı zamanda silindirler ve fularların çalışması sırasında acil durumlar için önlemler ve kesici devreler bulunmaktadır. Bu sayede sistemde yaşanan bir aksaklık olduğunda kumaşlara hasar verilmeden sistem otomatik kesinti gerçekleştirebilmektedir.

Sıkma Fuları Kullanım Alanları

Sıkma makineleri tekstilin her alanında sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Her kumaş için özel ayarlamalar yapılarak oldukça etkili bir sistem kurulmaktadır. Bu noktada üretim sırasında kullanımı da oldukça gereklidir. Hassas sarım sistemlerinde sıkma fuları kullanımı son derece fazla olmaktadır. Bununla birlikte soğutma sistemleri için oldukça özel bir ekipman olmaktadır.

Fularlar genel olarak büyük tekstil üretim sistemlerinde tekil parça olarak tercih edilmektedir. Bu noktada üretim sistemi özelinde kullanımına karar verilmesi çok daha doğru olacaktır. Aynı şekilde kullanım türüne özel olarak silindir ölçütlerinin belirlenebilmesi de verimliliğin çok daha yüksek olması için önemlidir. İki özellikli sistemler fularlar için tercih edilebilmektedir. Bu noktada kullanımı en çok belirleyen husus ise basınç olmaktadır.

Fularların kullanımının net olması için basınç tercihinin doğru verilmesi gerekmektedir. Bu basınç ile birlikte fular sisteminde bulunan kumaşların ıslatılması sağlanmaktadır. Silindirlerin sıkma basınçları ise bu ıslatılma işlemleri ile senkronize olarak ilerlemekte ve tercih edilmektedir. Tekstil üretiminin her alanında sorunsuz bir şekilde kullanım sağlanabilmektedir.

Tekstil sektöründe bir çok hat üzerinde bulunan (ram makinası, yıkama makinası, gaze, kasar vb.) sıkma fularlarının kullanımı oldukça yoğundur. Bazen harici olarak kullanıldıkları durumlarda vardır. Polteks engin silindir üretim tecrübesini kullanarak hem klasik hem de şişme silindirli olarak sıkma fularları üretmektedir.

MAKİNADAKİ EKİPMANLAR

- Soğutma silindirleri
- Kimyasal dozajlama sistemi
- Kenar tutucu sistem
- Sancır sistemi
- Hassas gergili sarım ve boşaltma sistemi

 

DELUXE NW

Maksimum çalışma kuvveti  (kg/cm)

60

Çalışma hızı  (m/min)

5-90

Maksimum kumaş genişliği  (mm)

3600

Kauçuk, krom silindir tipleri

Klasik, S-Roll

Sıkma Fuları Teknik Görsel

FİYAT TALEP FORMU

DİĞER MAKİNALARIMIZ


Kaplama Hattı Kalenderi
Kaplama Hattı Kalenderi
Özel Makinalar
Özel Makine
Şişme Silindir
Şişme Silindir
Kalender Nippol-I-II
Kalender Nippol-I-II

Öneri ve şikayetler için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.