TEKSTİL MAKİNALARI


Dokumacılık adı da verilen tekstil, giyim eşyaları ve bazen de dekorasyon ürünlerini içeren bir sektördür. Bu ürünlerin elde edilmesi için bitkisel, hayvansal, kimyasal lifli kullanım ürünleri tekstil makinaları ile işlenir. Eski zamanlarda doğada bulunan maddelerden yararlanılır iken nüfusun ve daha farklı ihtiyaçların belirmesi ile liflere olan ihtiyaç artar. Üretimde kullanılmak üzere, doğal liflerin yanı sıra, hammaddesi doğal ya da sentetik olan kimyasal lifler üretilmeye başlanır.

Kumaşlar çeşitli keten, pamuk, yün, polyester, akrilik maddelerinin iplik haline getirilmesi ile üretilir. Tarihte keten, pamuklu, yün, ipek kumaş sıralaması ile kullanılmaya başlar. Kumaş üretim teknikleri dokuma, örme, dokusuz yüzey olarak adlandırılır.

Dokuma kumaş üretimi çok eski bir yöntemdir. Tezgah ve dokuma makinesi ile yapılan üretim şeklidir. Örme tekniğinde iplikler atkılı ve çözgülü örme olarak ikiye ayrılır. İpliklerin seri bir şekilde kumaşa döndüğü yöntemdir. Dokusuz yüzey kumaş mekanik ve termik yöntemlerle yapılan üretimdir. Kaşe, lamine, sıvamalı kumaşlar örnek verilebilir.

Tekstil Makinalarının Özellikleri

Tekstil baskı makinası çeşitleri sektörde kullanılan kumaş ve iplik hammaddelerinin işlenmesi için kullanılan cihazlardır. Tekstil Baskı Makinası Özelliklerine değinecek olursak, makineler iplikler dokuma, örme makineleri olarak ikiye ayrılır.

Lif çeşitlerini soymak için kullanılan fiber ekstraktör makineler, emek tasarrufu ve zaman kaybını önlemek için avantajlıdır. Birden fazla numuneyi analiz edebilir ve hammadde, yarı mamul, madde ölçümlerini yapar. Lif dokuma için lif dokuma tezgâhları ve makineleri vardır. Konvansiyonel ve eş zamanlı dokuma makineleri olarak ikiye ayrılır. Armürlü dokuma, jakarlı kumaş, karbon fiber kumaş için üretilen sürümleri de vardır. Örme kumaş açma makineleri (ham kumaş açar), dokuma kumaş açan makine, mamul kumaş dinlendirme ünitesi, ham kumaş kesme makinesi sektörde kullanılan makinelerdir.

Transfer baskı makina, kumaş yıkama makine, tüylü ve yumuşak yüzeyli kumaş üretimi için şardon makineleri kullanılır. Polrotor tıraş makinesi kumaş parlatma ve katlama amaçlı kullanılır. Kumaş üretiminin son aşamalarında kullanılan ram makineleri, santrifuj, balon sıkma makineleri da sektörde kullanılan diğer makinelerdendir. En çok kullanılan tekstil makineleri dar dokuma makineleridir. Bu makineler kemer, fermuar, kayış gibi ürünlerin dokumasında ideal makinelerdir. Seri üretimde kullanılır.

Tekstil makinelerinin bakımlarının belirtilen aralıklarla yapılması gerekir. Böylece hem makinenin ömrü uzar hem de arıza çıkarma ihtimali düşer. Tekstil makinelerinin yıpranması veya ikinci el ürün durumuna düşmesi, zarara yol açan istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple bakımlarının aksatılmaması önem taşır. Tekstil ürünlerinin oluşumu pek çok aşamanın titizlikle atlatılması gereken zor bir süreçtir. Hammaddeyi ipliğe dönüştürme ve kumaşa dönüşümü birçok ön işlemden sonra gerçekleşir.

Tekstil Makina İmalatçıları

Tekstil sektöründe kullanılan makine teçhizat ürünleri fonksiyonlarına göre çok çeşitlidir. Tekstil makine imalatçıları, sektör talebine göre hem kaliteyi korur hem de teknolojik gelişmeleri takip ederek ürün geliştirirler. İmalat sektöründe lif imalatı yapan, iplik üretip, kumaş dokuyan, boyama ütüleme yapan makineler üretmektedir. Tekstil sektöründe yer eden ülkemizde bu sektörde kullanılan makinelerin da sağlamlığı ve kalitesi yadsınamaz. Bu halde de ülkenin makine sektöründe dış pazara bağımlılığı azalır.

Sektöre pazarlanan makineler müşteri memnuniyetini ön planda tutacak kalitede üretilir. Bunun için de gereken tüm önlemler alınır. Müşterilerden gelen talep doğrultusunda güncel teknolojiye uygun ürünler imal edilir. Üretilen makineler hata payını sıfıra indirmek için test edilir. Müşterilere eksiksiz ürün sunmak için ar-ge birimi yenilikçi yaklaşımlarla çalışır.

Makine imalat fabrikalarında üretilmiş makine ve teçhizat görülebilir. İhtiyaçlarınıza uygun kullanım için makine imal edilir. Kullanım sürecinde sürekli destek alabileceğiniz müşteri yetkilileri her saat hizmet verir. Kalite standartlarına uygun üretim yapılır. Kurulum ve satış sonrası desteğe kadar müşterilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verilir. Üretilen makinelerde verimlilik üzerine analiz yapılır.

Makine otomasyon sistemlerinde pratiklik, sağlamlık, hız gibi özellikleri maksimuma çıkarır. Araştırma ve geliştirme çalışmaları ile sektörün en çok gerek duyduklarını tespit ederek ona göre çalışmalar yapar. Çevreci yaklaşımlar ile en az enerji en çok verimlilik alma yolunda üretim çalışmaları yapılır. İmalat deneyimini teknik unsurlar ile beraber bütünleştirir ve imalat bu doğrultuda yapılır.

Bursa Makina İmalatçıları

Bursa’da tekstil sektörü Çin’den ipeğin getirilip, Bursa’da üretilmesine kadar dayanır. 1980’li yıllarda makine ithalatı serbestisi ve sektörün başarısı ile şehirde üretim maksimum seviyeye ulaşır. Bursa makine imalatçılarıaz enerji ile maksimum verim alınan kaliteli makineler imal eder. Ar-ge odaklı çalışmalar sonucu, ihtiyaçlar belirlenerek makine imalatı yapılır. Bu sebeple ulusal ya da yurt dışı pazarda aranan firmalardır. Kalite yaklaşımından ödün vermeden maksimum verimlilik alma amacı ile imalatlar yapılır.

Yaratıcı olmak müşterilerin isteği doğrultusunda noksansız ürün sunmak imalat firmalarının prensibidir. Hazır giyimin artması sonucu özel olarak dikilen giyim sayısı azalır. Böylece kullanılan makineler yüksek performans da az enerji ile çalışır ve makinelere duyulan ihtiyaç daha da artar. Tekstil atölyeleri böylece daha çok tercih edilir. Kumaş kontrol, lazer kesme, kartela hazırlama ve örgü kontrol gibi makineleri üretilir. En yüksek teknoloji ile üretilen ürünler uygun fiyatlarla satışa sunulur.

Tekstil makineleri en küçük işletmenin kullanabileceği makineler ile büyük fabrikaların kullanabileceği makineler üretir. Hangi makine imal edilecek ise onunla ilgili bir servis hizmeti de mutlaka bulunur. Gelişen teknolojiyi kullanarak üretilen makineler sektörde bir güven sağlar. Ürünün teslimatı, sosyal uygunluk müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar yapılır. Günümüz teknolojisinin yanı sıra yeni teknolojiye uyarlanan makineler düşük enerji maliyeti ile en iyi çalışma performansını sergiler. Makine imalatı sektörün ihtiyaçlarını bilerek ve çevre bilinci ile yapılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında kurumsal ve müşteri odaklı çalışmalar ile aranan imalatçı firmalardan olma özelliğini korur.

Öneri ve şikayetler için formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.